Hoşgeldiniz  

TOPLUMDA İŞ VE TİCARET

Turan Ali ŞAFAK | 01 Ocak 2019 | Gündem A- A+

Selçuklu Ocakları Gençlik Kolları
Genel Başkanı
Turan Ali ŞAFAK

Toplumda her şeyi ilgilendiren ahlak değerleri bulunmaktadır. Bunların başında da iş ve ticaret ahlakı gelmektedir. İş ve ticaret ahlakı en önemli ahlak prensiplerinden biridir. Çünkü para insanın huyunu ve suyunu kolay değiştirmektedir.İş ahlakı, bir işin gerçekleştirilmesinde hukuken, kanunen ve ahlaken uyulması gereken kuralların bütününü oluşturmaktadır. Ticaret ahlakı ise, ticarete ait değerlerin bütün olarak kabul edilmesi ve uygulanmasıdır. İş ve ticaret ahlakı, ekonominin gelişmesinde, birlik ve beraberliğin sağlanmasında ve sosyal refahın artmasında etkilidir.

İş ve ticaret ahlakı olmadan ekonominin gelişmesi çok zordur. Aksi halde rüşvet, torpil, vergi kaçırma, adam kayırma gibi sorunlar ortaya çıkar.’En temiz helal kazanç, ticaret yapanların kazancıdır. Onlar ki, konuştuğunda yalan söylemez, müşterilerine hainlik etmez, vaatlerini yerine getirir, sözünden dönmez. Satmak için aldığı malı daha ucuza alayım diye kötülemez. Satarken daha pahalıya satayım diye de malını övmez. Borçlarını zamanında öder, bekletmez; alacakları hususunda borçlusunu sıkıştırıp zora koşmazlar’. 

Ticaretini doğru ve dürüst olarak yapan kişinin her zaman yüzü ak, kazancı da helaldir. O hem dünyada, hem de ahirette kazananların safında yer alacaktır. Nitekim Peygamberimiz, doğru sözlü ve güvenilir tüccarın ahirette, Peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraber olacağını müjdelemiştirTicaret ahlakı mütevaziliktir. Hemen hemen her gün yaşadığım bir örnek ile anlatmak gerekir ise;Hani yürürken bir araç size yol verdiğinde önce selam verirsiniz ondan sonra geçersiniz ya. Bir an araç sahibi ile göz göze gelir ve ufak bir tebessüm bırakırsınız.Ardından bir kaç gün geçer artık sürücü olan sizsinizdir. Artık aracınız ile giderken karşıya geçecek olan, yol verdiğiniz yayadan da aynı selam ve tebessümü beklersiniz.Ticarette budur.

Hem yol vermeyi bileceksiniz, hem de yol verildikten sonra selam vermeyi. Başarılı olabilmek için ise sizler gibi yol verdiğini bildiğiniz ya da kendisine yol verildiğinde tebessüm etmeden karşıdan geçmeyen birini bulmanız gerekir.Özetlemek gerekirse ticaret ahlakı da yukarıda anlattığım örnekteki gibidir işte.Günümüz iş ve yönetim hayatımızda ve ticaretlerimizde artık güven olayının sarsıldığı bir dönem yaşamaktayız eskiden sözün senet olduğunu yaş itibariyle birçoğumuz biliriz. Ümit ediyorum ki gerek toplum olarak gerekse birey olarak doğru ve dürüst olmayı her zaman tercih etmek gerektirdiğine azami gayret göstermemiz elzemdir. Ahiret ve hesap gününün herkes için olduğunu unutmamak temennisiyle bizler birey olarak  iyi olursak toplumda iyi olacaktır.! Sizleri Allaha emanet ediyorum.

Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.